Czy wiesz, że... ?

Związek Górnośląski z siedzibą w Katowicach jest organizacją zajmującą się promowaniem kultury śląskiej.

Strona główna Imprezy Bractwa Oświatowego
Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku PDF Drukuj Email
sobota, 11 czerwca 2011 22:26
Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku

Rada Programowa Związku Górnośląskiego jest organizatorem Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. W tym roku szkolnym miała miejsce jej pierwsza, pilotażowa edycja. Adresatami Olimpiady są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Etap szkolny składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązują test interdyscyplinarny z czterech dziedzin:

• literatura i dialekt śląski
  • przyroda i geografia Górnego Śląska
  • historia i problemy współczesne Górnego Śląska
  • dziedzictwo kulturowe i sztuka współczesna

W drugiej części piszą pracę konkursową na wybrany temat. Przykładowe tematy w tym roku to:

• Wrzesień 1939 w "Pierwszej polce" Horsta Bienka i "Wieży spadochronowej" Kazimierza Gołby
  • Rozwój przemysłowy w XIX wieku w twojej miejscowości i okolicy i jego transformacja po 1980 roku
  • "Idą pancry na Wujek" - dzieje Ślązaków w stanie wojennym

i inne.

3 czerca w Koszęcinie podczas Gali Edukacyjnej finalistom i ich opiekunom prof. Andrzej Klasik jako przewodniczący Rady Programowej Związku Górnośląskiego wręczył nagrody finalistom i ich opiekunom. W lutym 2012 odbędzie się finał. Laureaci ubiegać się będą o przyjęcie bez egzaminu na wyższe uczelnie. Uniwersytet Jagielloński już przyznał 9 indeksów na Wydziały: Polonistyki, Nauki o Ziemi i Historii. Rozmowy z Uniwersytetami: Śląskim, Opolskim i Ekonomicznym trwają.