Czy wiesz, że... ?

Związek Górnośląski z siedzibą w Katowicach jest organizacją zajmującą się promowaniem kultury śląskiej.

AktualnociO nasKoa i BractwaImprezyI wiatowy Zjazd lzakwPublikacjeVideoGalerieLinki
Strona gwna Imprezy Bractwa Owiatowego
sobota, 11 czerwca 2011 22:26
Olimpiada wiedzy o Grnym lsku

Rada Programowa Zwizku Grnolskiego jest organizatorem Olimpiady Wiedzy o Grnym lsku. W tym roku szkolnym miaa miejsce jej pierwsza, pilotaowa edycja. Adresatami Olimpiady s uczniowie szk ponadgimnazjalnych.

Etap szkolny skada si z dwch czci. W pierwszej uczniowie rozwizuj test interdyscyplinarny z czterech dziedzin:

• literatura i dialekt lski
  • przyroda i geografia Grnego lska
  • historia i problemy wspczesne Grnego lska
  • dziedzictwo kulturowe i sztuka wspczesna

W drugiej czci pisz prac konkursow na wybrany temat. Przykadowe tematy w tym roku to:

• Wrzesie 1939 w "Pierwszej polce" Horsta Bienka i "Wiey spadochronowej" Kazimierza Goby
  • Rozwj przemysowy w XIX wieku w twojej miejscowoci i okolicy i jego transformacja po 1980 roku
  • "Id pancry na Wujek" - dzieje lzakw w stanie wojennym

i inne.

3 czerca w Koszcinie podczas Gali Edukacyjnej finalistom i ich opiekunom prof. Andrzej Klasik jako przewodniczcy Rady Programowej Zwizku Grnolskiego wrczy nagrody finalistom i ich opiekunom. W lutym 2012 odbdzie si fina. Laureaci ubiega si bd o przyjcie bez egzaminu na wysze uczelnie. Uniwersytet Jagielloski ju przyzna 9 indeksw na Wydziay: Polonistyki, Nauki o Ziemi i Historii. Rozmowy z Uniwersytetami: lskim, Opolskim i Ekonomicznym trwaj.

Najnowsze artykuy
Najczciej czytane