Strona główna I Światowy Zjazd Ślązaków
Konferencja PDF Drukuj Email
czwartek, 28 lipca 2011 15:51
W ramach I Światowego Zjazdu Ślązaków odbędzie się konferencja naukowa poświęcona migracjom Górnoślązaków w XX wieku.

Program Konferencji: ?Migracje Górnoślązaków w XX wieku? w dniu 16 września w Katowicach

Konferenzprogramm: ?Migrationswellen der Oberschlesier im 20. Jahrhundert? am 16 September 2011 in Kattowitz/ Polen

Program konference: "Migrace obyvatel Horního Slezska ve 20. století" dne 16. září v Katovicích

Sala Sejmu Śląskiego w Katowicach godzina 12??

12 ?? przywitanie gości

12 ?? przemówienia gości konferencji

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek,

Marszałek woj. Śląskiego Adam Matusiewicz,

Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk,

Prezes Związku Górnośląskiego Andrzej Stania

12 ?? oficjalne otwarcie Konferencji

Prof. dr hab. Marek Szczepański ?Referat wprowadzający?

Dr Gregor Ploch Oberschlesisches Landesmuseum - ?Migrationsbewegungen nach dem Zweiten Weltkrieg. Die Aussiedler aus Oberschlesien in der Bundesrepublik (1950-1992)?

Doc. dr. Dušan Janák Slezská univerzita v Opavě ?Migrační procesy v Českém Slezsku po roce 1945?

Prof. dr hab. Krystian Heffner ? Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - ?Migracje Ślązaków po 1945 roku?

14?? Przerwa lunch

Dr Lutz Budraß - Uniwersytet Bochum - "Von Birtultau/Biertułtowy nach Batenbrock. Oberschlesier in Bottrop?

Maik Schmerbauch -?Die katholische Seelsorge für die heimatvertriebenen Oberschlesier in Westdeutschland nach 1945 am Beispiel des Oberschlesiers Franz

Wosnitza (1902-1979), ehemaliger Generalvikar von Kattowitz?

Dr Marta Rostropowicz Miśko ? Uniwersytet Opolski w Opolu - ?Najnowsze migracje Ślązaków po 1989 roku?

Marek Czenczek ? Dublin - ?Wstęp do analizy funduszy dla polskiej migracji zarobkowej po 2004 roku do krajów Unii Europejskiej?.

15?? Dyskusja panelowa. Promocja książki " 99 książek czyli mały kanon górnośląski"

16?? Zakończenie części oficjalnej konferencji

17?? Przejazd autokarowy ? Wycieczka po ziemiach Hochbergów na Górnym Śląsku

19?? Kolacja w Książęcej Bażanciarni w Porębie koło Pszczyny

21?? Przejazd do miejsc zakwaterowania w Katowicach.