Związek Górnośląski

ul. Pawła Stalmacha 17

40-058 Katowice

tel./faks: 32 251 27 25

biuro@zg.org.pl

Biuro Zarządu Głównego
czynne w godz. 9.30 - 13.30

kliknij po więcej informacji

Zapraszamy do polubienia nas:)


Polecamy strony internetowe

naszych Kół i Bractw:

KOŁO BOGUCICE

KOŁO BRZEZINKA

KOŁO BYKOWINA

KOŁO HALEMBA

KOŁO PIEKARY ŚLĄSKIE

KOŁO WEŁNOWIEC-JÓZEFOWIEC

KOŁO TYCHY

BRACTWO GWARKÓW

BRACTWO OŚWIATOWE

BRACTWO PIELGRZYMKOWE


AktualnościO nasKoła i BractwaImprezyI Światowy Zjazd ŚlązakówPublikacjeVideoGalerieLinki
Strona główna
Prezes Marek Sobczyk: Razem dla ślónskij godki PDF Drukuj Email
piątek, 16 maja 2014 22:05

Związek Górnośląski z wielką atencją i zadowoleniem przyjmuje oraz popiera wszelkie inicjatywy służące ochronie dóbr kulturowych naszego regionu. Takim niepodważalnym dobrem jest m.in. śląska mowa.


Odpowiedzią Związku Górnośląskiego na apel Sejmiku Województwa Śląskiego o działania na rzecz zachowania i promocji regionalnych gwar i dialektów w województwie śląskim jest gotowość do aktywnego włączenia się w tworzenie programu chroniącego nasze dziedzictwo językowe.

Autorzy apelu słusznie akcentują, że zmiany cywilizacyjno-kulturowe i społeczne wpływają na ewolucję języka, grożąc zanikiem bądź zniekształceniem mowy, będącej sztandarowym składnikiem tożsamości i dumy mieszkańców Górnego Śląska.

Idea odsunięcia groźby stopniowej utraty ślónskiej godki przyświecała Związkowi Górnośląskiemu popierającemu inicjatywę uznania śląszczyzny za język regionalny.

Jesteśmy otwarci na inspirowane dobrem naszego regionu inicjatywy, stąd każda formuła wsparcia ochrony i zachowania dziedzictwa językowego znajdzie w nas zdecydowanych sojuszników.

 

Związek Górnośląski swoją działalnością oświatową – m.in. Olimpiadą Wiedzy o Górnym Śląsku, konkursem Gryfnyj Godki, Śląskim Śpiewaniem i wieloma innymi - wpisuje się w ruch kultywowania, pielęgnowania i ochrony naszej mowy, uzyskując wsparcie finansowe od przychylnych darczyńców. Jednakże systemowe wsparcie finansowe znacznie ułatwiłoby organizację, jak i wzmocniłoby prestiż tych wydarzeń wpisanych na stałe do śląskiego kalendarza imprez.

Dysponując bogatym bagażem wiedzy i doświadczenia w kreowaniu kultury śląskiej, umacnianiu tożsamości oraz ochronie niematerialnych dóbr kultury, wyrażamy pełną gotowość do współpracy w tworzeniu programu zapewniającego bezpieczeństwo naszego dziedzictwa językowego.

Z poważaniem

Marek Sobczyk
Prezes Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego

 

Najnowsze artykuły
Obrazek z galerii
Najczęściej czytane
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj16
Wczoraj14
W tygodniu16
W miesiącu575
Wszystkie591351
© Związek Górnośląski