IV Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku rozpoczęta! PDF Drukuj Email
środa, 22 października 2014 20:45

GÓRNOŚLĄSKIE KRAJOBRAZY KULTUROWE – pod takim hasłem przewodnim przebiega czwarta edycja Olimpiady. W tym roku zgłosiło się 186 uczestników z czterdziestu szkół. Etap szkolny odbył się w minioną środę, 15 października. 102 uczestników rozpocznie teraz pisanie pracy, a z końcem marca odbędzie się finał olimpiady, podczas którego uczestnicy rozwiążą test interdyscyplinarny, a potem przedstawią prezentację multimedialną swojej pracy i odpowiedzą na pytania Komisji.

Komisja zadecyduje, kto otrzyma tytuł laureata i „indeks”. Laureaci mogą wybierać przyjęcie na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim ( 11 kierunków) i Uniwersytecie Śląskim. W najbliższych dniach zostanie uroczyście podpisane Porozumienie między Związkiem Górnośląskim i Uniwersytetem Śląskim. Wiele wskazuje na to, że także Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie przyjmował laureatów naszej Olimpiady na preferencyjnych warunkach.

Oto tematy tegorocznej edycji:

HISTORIA

I. Pałace i familoki –ślady zróżnicowania społecznego w przestrzeni kulturowej regionu.

II. Ślady dawnych przemysłów (lub dawnej gospodarki rolnej, stawowej i leśnej) we współczesnym krajobrazie Górnego Śląska.

III. Ślady dawnych sposobów gospodarowania w toponomastyce w mojej miejscowości lub okolicy.

GEOGRAFIA

IV. Człowiek i przyroda -krajobraz kulturowy Górnego Śląska: Autorska propozycja trasy

turystycznej po stanowiskach ukazujących np. zabytki pogórnicze, hutnicze, hydrotechniczne, itp.

w okolicy miejscowości zamieszkania lub własnej gminie/powiecie.

V. Wiejski ”Górny Śląsk – krajobraz kulturowy śląskiej wsi. Analiza porównawcza uwzględniająca

typy osadnicze wsi, dawne „zabytkowe” budownictwo chłopskie oraz „nowoczesną” architekturę

współczesnej wsiśląskiej.

VI. Krajobraz kulturowy Górnego Śląska jako atut w promocji regionu i ofercie turystycznej – turystyka industrialna, miejskie szlaki turystyczne. Przegląd i ocena propozycji.

LITERATURA ORAZ DIALEKT ŚLĄSKI

VII. Dawne sposoby gospodarowania i ich odbicie w folklorze słownym oraz w literaturze

(np. baśnie o utopcach i ich związek z obfitością stawów).

VIII. O maryjonku. Przyroda Górnego Śląska w nazewnictwie gwarowym.

IX. Śląski krajobraz przemysłowy w literaturze –analiza porównawcza wybranych tekstów literackich.

SZTUKA

X. Krajobraz kulturowy Górnego Śląska jako inspiracja dla sztuki, np.:

a) Krajobraz industrialny i poindustrialny jako inspiracja dla malarzy, grafików, fotografów;

b) Śląski blues i jego kontekst przestrzenno-kulturowy.

c) Inspiracja krajobrazem kulturowym Górnego Śląska w literaturze i filmie

XI. Architektura w krajobrazie kulturowym Górnego Śląska, np.:a)Cegła i kamień –koloryt lokalny

architektury Górnego Śląska;

b) Architektura starych osiedli robotniczych, ich funkcjonalność dla życia społecznego;

c) Neogotyk i neoromanizm w architekturze sakralnej Górnego Śląska.

d) Modernizm śląski –przed 1939 i po 1945 roku;

e) Przestrzenie publiczne i centra miast śląskich –estetyka, funkcje, wartości historyczne