"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". 25 lat Koła Gierałtowice PDF Drukuj Email
środa, 26 listopada 2014 14:11

Ta silna ideowo sentencja towarzyszyła uroczystym obchodom 25-lecia powstania Koła Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach .
W sobotnie popołudnie 22 listopada 2014 r. Sala Sesyjna Urzędu Gminy Gierałtowice zapełniła się osobami, pragnącymi wspólnie świętować ten doniosły, srebrny jubileusz. Wśród nich byli m.in. Wójt Gminy Gierałtowice p.Joachim Bargiel, Proboszcz Parafii Matki Bożej Szkaplerznej ks. Marek Sówka, Prezes Związku Górnośląskiego p. Marek Sobczyk, zaprzyjaźnieni prezesi kół Związku Górnośląskiego w Zabrzu oraz Turzy Śląskiej, przedstawiciele oświaty oraz wielu innych znamienitych gości.

Najważniejszymi jednak uczestnikami tej uroczystości byli członkowie Koła Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach na czele z p. Prezes Janiną Rożek . To właśnie oni odbierali tego wieczoru słowa wielkiego uznania i gratulacje za wielki wkład w pielęgnowanie tradycyjnie śląskich wartości, jakimi są etos pracy, przywiązanie do korzeni chrześcijańskich oraz szacunek dla rodziny . Cennym i wartościowym elementem tej wspaniałej uroczystości była prelekcja pani dr Barbary Pytlos, prezentującej ponadczasowe wartości Roty Marii Konopnickiej . Wyjątkowa wrażliwość prelegentki zaprosiła słuchaczy w historyczny klimat czasów powstawania Roty a słowa zawarte w tytule niniejszej relacji doskonale oddają atmosferę panującą na sali.
Mottem przewodnim tej doniosłej uroczystości był fragment pieśni kościelnej :

„Przyjdą po nas inni ludzie
Nieświadomi naszych win
I rozejrzą się ciekawie
Cośmy zostawili im”

Członkowie Koła Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach mogą spać spokojnie -
tworzą wielkie dzieła , których historia im nie zapomni .
Życzymy im błogosławieństwa w tworzeniu tych dzieł.

Szczęść Boże