Związek Górnośląski

ul. Pawła Stalmacha 17

40-058 Katowice

tel./faks: 32 251 27 25

biuro@zg.org.pl

Biuro Zarządu Głównego
czynne w godz. 9.30 - 13.30

kliknij po więcej informacji

Zapraszamy do polubienia nas:)


Polecamy strony internetowe

naszych Kół i Bractw:

KOŁO BOGUCICE

KOŁO BRZEZINKA

KOŁO BYKOWINA

KOŁO HALEMBA

KOŁO PIEKARY ŚLĄSKIE

KOŁO WEŁNOWIEC-JÓZEFOWIEC

KOŁO TYCHY

BRACTWO GWARKÓW

BRACTWO OŚWIATOWE

BRACTWO PIELGRZYMKOWE


AktualnościO nasKoła i BractwaImprezyI Światowy Zjazd ŚlązakówPublikacjeVideoGalerieLinki
We wtorek 26 maja Biuro Zarządu nieczynne PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 maja 2015 20:15

Uprzejmie informujemy, że w dniu 26 maja 2015 r. Biuro Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego będzie nieczynne. Przepraszamy za utrudnienia.

 
11 czerwca zapraszamy do Koszęcina na Koncert Galowy Śląskiego Śpiewania” 2015 PDF Drukuj Email
niedziela, 17 maja 2015 16:31

Związek Górnośląski przy współpracy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest organizatorem XXII edycji Śląskiego Śpiewania. Za nami eliminacje rejonowe, które odbyły się w Czerwionce-Leszczynach, Suszcu, Lędzinach, Cieszynie, Piekarach Śląskich, Koszęcinie, Zabrzu, Łaziskach Górnych i Łubnianach. Dzięki gościnności Chorzowa, etap finałowy odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury 12 maja 2015 roku.

Więcej…
 
Strażacy z Chorzowa zdobyli Puchar Prezesa ZG PDF Drukuj Email
niedziela, 24 maja 2015 10:42

Tydzień temu, w minioną niedzielę w chorzowskiej hali MORiSU-u, odbył się II Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Związku Górnośląskiego.

Więcej…
 
VII rajd rodzinny szlakami Jana Pawła II Na Bendoszkę Wielką PDF Drukuj Email
niedziela, 17 maja 2015 16:08

W sobotę 16 maja na zaproszenie Żywieckiej Oddziału Związku Podhalan członkowie Bractwa Pielgrzymkowego zameldowali się na szczycie Bendoszki Wielkiej w masywie Wielkiej Raczy. Relacja i zdjęcia w poniższym linku.

 

Rajd (kliknij)

 
Śląskie śpiewanie PDF Drukuj Email
sobota, 09 maja 2015 22:11

 
25-lecie Koła Kostuchna PDF Drukuj Email
niedziela, 03 maja 2015 20:21

W niedzielę 3-go maja br. Koło Związku Górnośląskiego w Kostuchnie radowało się jubileuszem 25-lecia istnienia.

Więcej…
 
Śląskie Gody 2015 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 kwietnia 2015 10:41

W dniu 1 maja świętowaliśmy po raz dwudziesty Śląskie Gody. Poniżej zdjęcia, relacja wieczorem. To jedna  ze sztandarowych imprez organizowanych przez Związek Górnośląski. Inna niż dwadzieścia lat temu, ale moim zdaniem bardziej swojska i lepiej komponująca się w rodzime, śląskie klimaty.

Więcej…
 
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Moje Katowice" PDF Drukuj Email
czwartek, 30 kwietnia 2015 11:42

W ramach obchodów 150 rocznicy praw miejskich Katowic Związek Górnośląski organizuje konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Konkurs jest dofinansowany w ramach grantu przez Urząd Miasta Katowice. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

 

Więcej…
 
Święcone u Górali Żywieckich PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 kwietnia 2015 10:38

W niedzielę 26 kwietnia Górale Żywieccy z tutejszego Oddziału Związku Podhalan przeżywali uroczyste "święcone". Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć delegacji Związku Górnośląskiego. Relacja i zdjęcia w poniższym linku.

 

Święcone (kliknij)

 
Walne Zgromadzenie Członków Bractwa Pielgrzymkowego PDF Drukuj Email
niedziela, 12 kwietnia 2015 19:41

Dobiegła końca kadencja władz Bractwa Pielgrzymkowego Związku Górnośląskiego. W niedzielę, 12 kwietnia odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Bractwa na którym podsumowano minione 4 lata działalności oraz wybrano nowe władze.

 

 

Więcej…
 
Nagrody im. Wojciecha Korfantego A.D. 2015 PDF Drukuj Email
niedziela, 19 kwietnia 2015 22:37

W kolejną rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, 20 kwietnia, po raz 23.wręczone zostaną prestiżowe statuetki Nagrody Związku Górnośląskiego. Nagrodami im. W. Korfantego od roku 1993 honorowane są wybitne postacie i instytucje zasłużone dla Górnego Śląska.W tym roku nagrodę otrzymują: prof. Joanna Rostropowicz z Opola, red. Beata Tomanek z Radia Katowice i ś.p. Kazimierz Nabzdyk.


Najbardziej prestiżowej śląskiej nagrodzie patronuje Wojciech Korfanty, który urodził się w Siemianowicach Śląskich. Dlatego to w tym mieście od kilku lat odbywa się uroczysta gala uhonorowania laureatów tego szczególnego wyróżnienia.

Wśród dotychczasowych laureatów jest wiele znanych nazwisk, m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Jan Miodek, Wojciech Kilar, Józef Skrzek, Kazimierz Kutz, Krystyna i Andrzej Bochenkowie, Damian Zimoń, Jerzy Buzek czy Wiktor Skworc.

W tym roku Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Wojciecha Świątkiewicza z Uniwersytetu Śląskiego zdecydowała o przyznaniu trzech nagród.

Laureatem honorowej Nagrody Korfantego A.D. 2015 została prof. Joanna Rostropowicz – filolog klasyczny, naukowiec Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Katedry Cywilizacji Śródziemnomorskiej tej uczelni, współzałożycielka Związku Górnośląskiego, autorka wielu wydawnictw poświęconych historii Śląska.

Kolejną laureatką jest pochodząca z Michałkowic dziennikarka Radia Katowice, red. Beata Tomanek. Kapituła doceniła nie tylko jej pracę dziennikarską, w której popularyzuje historię i współczesność Górnego Śląska, ale też działalność społeczną, którą od ponad 25 lat prowadzi na rzecz mieszkańców tej ziemi, głównie osób starszych, niepełnosprawnych, chorych i wykluczonych społecznie oraz młodzieży.

Trzeci laureat to zmarły w roku 2013 ś.p. Kazimierz Nabzdyk – polski działacz społeczny z Opola. Nagroda dla niego ma charakter pośmiertny.

- Korfanty marzył o Śląsku szczęśliwym przy Polsce i o Polsce, która cieszy się naszą śląską tożsamością. Nagroda Korfantego pokazuje nam takich ludzi, dzięki którym możemy wierzyć, że to piękne marzenie kiedyś się ziści – mówi o tym wydarzeniu Marek Plura, poseł do Parlamentu Europejskiego i członek Związku Górnośląskiego.

- Werdykt Kapituły pokazuje różnorodność Śląska. Wśród nagrodzonych jest Kazimierz Nabzdyk – Ślązak, który podobnie jak jego przodkowie widział ten region jako część Rzeczypospolitej. Jest pani prof. Joanna Rostropowicz, która nie powie o sobie inaczej niż „jestem Ślązaczką”. I jest Beata Tomanek – dziennikarka poruszająca w swej pracy zawodowej i społecznej współczesne problemy mieszkańców tej ziemi – komentuje wiceprezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w poniedziałek o godzinie 13 w Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich przy ul. 27 Stycznia 3. Uświetni ją recital arii operetkowych w wykonaniu sopranistki Eweliny Sobczyk, której akompaniować na fortepianie będzie Kaja Kosowska. Obie panie są absolwentkami Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 18

Najnowsze artykuły
Obrazek z galerii
Najczęściej czytane
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj19
Wczoraj14
W tygodniu19
W miesiącu578
Wszystkie591354
© Związek Górnośląski