Związek Górnośląski

ul. Pawła Stalmacha 17

40-058 Katowice

tel./faks: 32 251 27 25

biuro@zg.org.pl

Biuro Zarządu Głównego
czynne w godz. 9.30 - 13.30

kliknij po więcej informacji

Zapraszamy do polubienia nas:)


Polecamy strony internetowe

naszych Kół i Bractw:

KOŁO BOGUCICE

KOŁO BRZEZINKA

KOŁO BYKOWINA

KOŁO HALEMBA

KOŁO PIEKARY ŚLĄSKIE

KOŁO WEŁNOWIEC-JÓZEFOWIEC

KOŁO TYCHY

BRACTWO GWARKÓW

BRACTWO OŚWIATOWE

BRACTWO PIELGRZYMKOWE


AktualnościO nasKoła i BractwaImprezyI Światowy Zjazd ŚlązakówPublikacjeVideoGalerieLinki
Marsz dla Życia i Rodziny PDF Drukuj Email
niedziela, 01 czerwca 2014 22:21

To już po raz trzeci w Katowicach spotkali się obrońcy życia, rodziny i normalności w życiu społecznym. Ten ostatni element został wyeksponowany w tegorocznym haśle: „Rodzina obywatelska. Rodzina – wspólnota – samorząd”. Hasło może nie do końca zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego, może nieco przeintelektualizowane, ale jednak oddające bardzo ważny aspekt jakim jest obecność tematyki rodzinnej i w tej mniejszej (samorządy) i w tej większej (parlament) polityce. Ten aspekt był zresztą podkreślony zarówno w wystąpieniu szefa komitetu organizacyjnego Marszu, Adama Wierzbickiego jak i w homilii ks. Abp. Wiktora Skworca.

Więcej…
 
Piekary 2014 - pielgrzymka stanowa mężczyzn PDF Drukuj Email
niedziela, 25 maja 2014 15:56

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja odbyła się pielgrzymka świata męskiego do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Dopisała frekwencja i pogoda zaś dla naszego Związku było to wydarzenie zgoła historyczne: po raz pierwszy w 25-letniej historii naszego stowarzyszenia nasi członkowie napisali i odczytali (w gwarze śląskiej) wezwania z Modlitwy Wiernych.

Więcej…
 
PROF. JÓZEF ŚWIDER NIE ŻYJE PDF Drukuj Email
piątek, 23 maja 2014 06:26

Wczoraj w Katowicach zmarł prof. Józef Świder - kompozytor, pedagog i wykładowca na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. W roku 2001 uhonorowany został Nagrodą im. W. Korfantego. Profesor miał 84 lata.


Więcej…
 
Prezes Marek Sobczyk: Razem dla ślónskij godki PDF Drukuj Email
piątek, 16 maja 2014 22:05

Związek Górnośląski z wielką atencją i zadowoleniem przyjmuje oraz popiera wszelkie inicjatywy służące ochronie dóbr kulturowych naszego regionu. Takim niepodważalnym dobrem jest m.in. śląska mowa.

Więcej…
 
Stanowisko w sprawie uznania odrębności etnicznej Ślązaków PDF Drukuj Email
niedziela, 11 maja 2014 19:37

5 maja br. Zarząd Główny Związku Górnośląskiego podjął uchwałę określającą stanowisko wobec obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym w kontekście odrębności etnicznej Ślązaków. Za przyjęciem uchwały głosowało 7 członków Zarządu, 2 było przeciw, 1 się wstrzymał, a 2 nie było obecnych na posiedzeniu w czasie głosowania. Poniżej pełna treść stanowiska.


Więcej…
 
Projekt Hymnu Związku Górnośląskiego PDF Drukuj Email
czwartek, 23 lutego 2012 23:15

Pobierz

Na prośbę Heńka Poloka z Koła Katowice Śródmieście (który był pomysłodawca umieszczenia projektu hymnu Związku Górnośląskiego) umieszczam plik do pobrania ponownie na naszej stronie

 
Zaproszenie od Górali Żywieckich PDF Drukuj Email
wtorek, 06 maja 2014 11:16

Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich organizuje w dniu 17 maja (sobota) VI Rajd Rodzinny w Worku Rajczańskim szlakami Jana Pawła II na Bendoszkę Wielką.

Więcej…
 
Bytomska Debata Śląska PDF Drukuj Email
niedziela, 27 kwietnia 2014 15:01

Powiatowy konkursu krasomówczy dla uczniów szkół gimnazjalnych

Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował, że rok 2014 będzie w regionie Rokiem Henryka Sławika. Poprzez zorganizowanie Debaty Śląskiej szkoła chciała uczcić pamięć Henryka Sławika i przywrócić Polsce tego zapomnianego bohatera.

Więcej…
 
Laureaci naszych konkursów odwiedzili stolicę PDF Drukuj Email
środa, 16 kwietnia 2014 11:36

Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego jest inicjatorem i organizatorem wielu przedsięwzięć dedykowanych młodzieży. Wśród nich najważniejsze to: Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Bytomskie Debaty Gimnazjalistów i Tydzień Kultury Śląskiej.

Więcej…
 
Nagroda Korfantego - relacja PDF Drukuj Email
sobota, 12 kwietnia 2014 20:29

Nagroda imienia Wojciecha Korfantego to z pewnością jedna z najbardziej prestiżowych nagród na Górnym Śląsku. Nagroda przyznawana jest w dowód uznania za promowanie wartości związanych nierozerwalnie z naszą Małą Ojczyzną. W licznym orszaku nagrodzonych są takie postaci jak księża biskupi Damian Zimoń i Alfons Nossol, muzycy i kompozytorzy (Józef Skrzek, Julian Gembalski, Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar), politycy (śp. Krystyna Bochenek, Maria Pańczyk, Kazimierz Kutz) i wiele innych. W tym roku laureatami zostali: metropolita górnośląski ks. Abp. Wiktor Skworc, prezydent Siemianowic Śląskich Jacek Guzy oraz chór mieszany „Ogniwo” z Katowic.

Więcej…
 
Zaproszenie na Biesiadę Śląską PDF Drukuj Email
piątek, 11 kwietnia 2014 06:02

Koło Wełnowiec serdecznie zaprasza wszystkich Członków i Sympatyków Związku Górnośląskiego oraz ich rodziny i przyjaciół na Biesiadę Śląską, która będzie miała miejsce nad Zalewem Chechło w sobotę, 7 czerwca br.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 18

Najnowsze artykuły
Obrazek z galerii
Najczęściej czytane
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj19
Wczoraj14
W tygodniu19
W miesiącu578
Wszystkie591354
© Związek Górnośląski