AktualnościO nasKoła i BractwaImprezyI Światowy Zjazd ŚlązakówPublikacjeVideoGalerieLinki
Strona główna
Wykład PDF Drukuj Email
wtorek, 18 czerwca 2013 13:15

W poniższym linku zdjęcie z wykładu Prezes Bractwa Oświatowego Łucji Staniczek na temat twórczości rzeźbiarza z Paprocan, Augusta Kissa.

 

Kliknij tutaj

 
Spotkanie nauczycieli regionalistów PDF Drukuj Email
wtorek, 18 czerwca 2013 13:12

Poniżej link do materiałów ze spotkania nauczycieli regionalistów.

 

Kliknij tutaj

 
Debaty oxfordzkie PDF Drukuj Email
wtorek, 18 czerwca 2013 12:53

W załączonym pliku materiał na temat debat oxfordzkich. Kliknij na poniższy link

 

Debaty oxfordzkie

 
Brawo Morcinek PDF Drukuj Email
wtorek, 18 czerwca 2013 12:48

Finał Śląskiego Turnieju Debat w Bytomiu i efekty prowadzenia klasy regionalnej w rudzkim „Morcinku”

We wrześniu 2011 r. w rudzkim „Morcinku” do życia powołana została innowacyjna gimnazjalna klasa regionalna. Uczniowie należący do tego zespołu zgłębiają dodatkowo wiedzę o regionie, jego kulturze, historii i tradycjach.
W ubiegłym roku szkolnym, za przygotowany spektakl „Przedziwna historia śląskiego zbójnika Ondraszka” nagrodzeni zostali 1. miejscem na miejskim Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkolnej oraz 1. miejscem na wojewódzkim Festiwalu Twórczości Dzieci
i Młodzieży Szkolnej. Klasa ta przygotowała też w ubiegłym roku „Śląskie jaśliczki” (również 1. miejsce w konkursie miejskim), zaś w tym roku, poznając kulturę Beskidu Śląskiego, przygotowali jasełka w gwarze góralskiej i … też zajęli 1. miejsce w mieście.
„To wcale nie miała być klasa teatralna!” – tłumaczy wychowawczyni klasy, pomysłodawczyni innowacji i polonistka. Przyznaje jednak, że drama i formy teatralne okazały się bardzo pomocne w poznawaniu kultury i jej aktywnemu propagowaniu.
W ubiegłym roku szkolnym klasa regionalna przez kilka dni uczestniczyła w Wyprawie Humanistycznej, dzięki której poznała najciekawsze zakątki Polski.
Do ważnych osiągnięć tej klasy należy także propagowanie tradycji i uczestnictwo w marszu i mszy Barbórkowej. Klasa ta w strojach śląskich (2011,2012) uczestniczy w wydarzeniach tak ważnych dla naszego regionu.
W tym roku szkolnym, reprezentantki tej klasy wzięły udział X. Debacie Śląskiej dla gimnazjalistów, która organizowana jest w Bytomiu. Przygotowania wymagały wiele pracy nad opracowaniem mów i doskonaleniem ich wygłoszenia.
„ Renoma tego konkursu powodowała, że najzwyczajniej w świecie.. bałam się wypuszczenia uczniów na tak głęboką wodę. To, co stało się dalej, przeszło nasze wszelkie oczekiwania!” – to słowa opiekunki występujących uczennic –pani Anny Morajko.

W gronie mówców wyróżnionych znalazła się uczennica klasy regionalnej (II b) NATALIA BŁASZAK, zaś główna nagroda i I miejsce przypadły,… uczennicy tej samej klasy NIKOLI CZAPLI.

Wspomniana wyżej debata miała miejsce 20 marca 2013 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego
w Bytomiu. Hasło przewodnie brzmiało „ Przemysł – błogosławieństwo czy przekleństwo Śląska ?”

Konkurs rozpoczął się od wystąpienia dyrektora szkoły pani mgr Bożeny Szmalec, która powitała wszystkich uczestników spotkania, dyskutantów i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Wiceprezydent Miasta Bytomia – pani Aneta Latacz, Przewodnicząca Rady Miejskiej – pani Danuta Skalska, Radni Miasta Bytomia: pan Andrzej Kostek, pan Tomasz Wac, Inspektor Wydziału Edukacji – pan Lesław Lisiński , Przewodnicząca Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego – pani Łucja Staniczkowa, doradca metodyczny historii i WOS – u – p. Magdalena Janczewska, a także dyrektorzy szkół.

Ważnym punktem konkursu było wystąpienie gościa honorowego pana Arkadiusza Kuzio –
- Podruckiego
- doktora nauk humanistycznych, historyka, publicysty, autora wielu książek
o tematyce śląskiej. Zgromadzeni z uwagą i wielkim zainteresowaniem wysłuchali jego wykładu pt. "Czy robotnik może zostać arystokratą ?".
Podsumowania całej imprezy dokonała dr Łucja Staniczkowa, podkreślając świetne przygotowanie uczestników i z roku na rok wyższy poziom wystąpień, przekazała również młodzieży cenne wskazówki, jak należy dobrze przygotować się do publicznego wystąpienia.

Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z 6 bytomskich gimnazjów oraz 2 uczniów z Katowic
i 2 uczennice z Rudy Śląskiej. Wystąpieniom przysłuchiwała się młodzież gimnazjalna.

Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Widoczny był duży wkład pracy uczniów

i nauczycieli - opiekunów.

Jury, w skład którego weszły panie: Łucja Staniczkowa, Anna Kopacz, Magdalena Janczewska oraz pan Lesław Lisiński, nie miało łatwego zadania. Jury przyznało następujące nagrody:

· I miejsce : Nikola Czapla ( ZSO nr 2 Ruda Śląska)

· II miejsce: Artur Baranowski (Gimnazjum nr 14, Bytom)

· III miejsce: Artur Tyński (Gimnazjum nr 1, Bytom)

· Wyróżnienie: Natalia Błaszak ( ZSO nr 2 Ruda Śląska)

· Wyróżnienie: Monika Tarapacka (Gimnazjum nr 8, Bytom)

Dobre słowo, pozdrowienia z Bytomia, gratulacje i najwyższe laury przywiozły dziewczyny do naszego miasta. Gratulacje!

„Dla mnie to dowód na to, że edukacja regionalna stanowi istotny element procesu dydaktycznego – podkreśliła opiekunka, dodając – za rok też tam będziemy! Pracuję z tak fantastyczną młodzieżą, że trzeba sięgać coraz wyżej, no i coraz dalej.”

 

 
XIII Konkurs Krasomówczy PDF Drukuj Email
środa, 17 listopada 2010 12:13
XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY
im. Wojciecha Korfantego
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
Najnowsze artykuły
Obrazek z galerii
Najczęściej czytane
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj13
Wczoraj14
W tygodniu13
W miesiącu572
Wszystkie591348
© Związek Górnośląski