AktualnościO nasKoła i BractwaImprezyI Światowy Zjazd ŚlązakówPublikacjeVideoGalerieLinki
Strona główna
Gazeta Pszczyńska - nr 18, 18 września 2007 PDF Drukuj Email

Śląska godka skazana na zapomnienie?

To ma być głos w dyskusji o śląskiej mowie.

Słownik górnoślonskij godki? autorstwa Bogdana Kallusa został wydany tylko w 300 egzemplarzach, ale jak mówi jego wydawca Andrzej Złoty, prezes Związku Górnośląskiego, na pewno nie przejdzie bez echa.
Ponad 21 tys. haseł w dwóch częściach słownika ? ?Z ogólnopolskiego na górnośląski? i ?Z górnośląskiego na polski?. To zestawienie słownictwa z ok. 20 śląskich słowników. ? Ten słownik powstał po to, by nasze dzieci miały z czego korzystać, bo nawet my z reguły zapominamy jak się godo. Trwa dyskusja czy to gwara, dialekt, czy język. A ten słownik to propozycja zapisu górnośląskij godki. Takiego zapisu, który nie powinien być trudny dla Polaków. Moja mama przyznała, że czytając ten słownik wróciła do dzieciństwa, przypomniała sobie, jak to się kiedyś w doma godało ? mówi Andrzej Złoty.
Jak pisze we wstępie autor, wiele dzisiaj wskazuje, że mowa Górnoślązaków jest skazana na zapomnienie, że zepchnięcie śląskiego do roli ?języka kuchennego? już stało się faktem. Do tej pory większość słowników jedynie tłumaczyła śląskie słowa na ogólnopolski język. W publikacji ?Słownik górnoślonskij godki? jest też tłumaczenie ogólnopolskiego na śląski. ? Nie dbamy o swoją mowę. Trzeba pisać słowniki w drugą stronę dla tych, którzy zapominają ? apeluje Andrzej Złoty.
Więcej…
 
GAZETA PSZCZYŃSKA - O św. Jacku Odrowążu rozmawiamy z ks. Arkadiuszem Noconiem PDF Drukuj Email

Kim był św. Jacek?

Jest to święty, który w Polsce tylko pokropionej chrześcijaństwem przeprowadził drugą dogłębną ewangelizację. Sprawił, że chrześcijaństwo tylko powierzchowne, przeniknęło do myślenia i do serc. Polska po św. Jacku nie była tą samą Polską. To apostoł Polski, apostoł północy, bo nie możemy go zawężać tylko do naszego kraju. Kładł nacisk na Eucharystię, kult maryjny i spowiedź. I dzisiaj te elementy wyróżniają naszą duchowość na tle innych narodów.

Dlaczego kult św. Jacka jest tak słabo znany?

To pytanie, które mnie nurtuje. Być może dlatego, że brakuje nam dbałości o historię. Historia jest niesamowicie ważna. Nie jest ucieczką od dnia codziennego, a stawianiem korzeni po dzień dzisiejszy. I dlatego przywołujemy historię św. Jacka, żeby nie zaprzepaścić kultu, jaki wierzymy będzie z Janem Pawłem II, by nie zmarnować okazji, kiedy zostanie świętym. Św, Jacek na kanonizację czekał 337 lat i w dodatku najgoręcej zabiegali o to obcokrajowcy: Zygmunt III Waza czy Seweryn Lubomlczyk ? przechrzczony Żyd. Oczywiście musimy pamiętać, że przyczyny były różne ? wojny, sytuacja polityczna, ale też i brak dbałości Polaków o te sprawy.

Więcej…
 
Z akcentem na historię - Goniec Górnośląski 38 2007 PDF Drukuj Email

Ruda Śląska


Jak o najważniejszych momentach z przeszłości rozmawiać z młodym pokoleniem?
Mówienie o Śląsku, uczenie o Śląsku z przywiązania do korzeni i bez zakłamania - to główny cel, jaki Związek Górnośląski postawił przed konferencjami edukacji regionalnej. W ubiegły czwartek już po raz drugi miejscem takiego spotkania była sala Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śl. Konferencję pt. ?Wielokulturowość naszym bogactwem" zorganizowano z okazji 85 rocznicy powrotu Śląska do Macierzy w ramach Śląskich Godów.ląskie Gody - sztandarową, doroczna imprezę kultywującą regionalne tradycje rozpoczęto w Rudzie Śl. na wesoło, festynem w Bykowinie, a zamknięto poważnym przypomnieniem o najważniejszych wydarzeniach historii naszego regionu.

-  Dyskutujemy o sprawach ważnych, o których powszechnie nie mówi się wcale lub bardzo mało. Poprzez konferencje chcemy uczyć dziedzictwa tej ziemi - podkreślał ubrany w tradycyjny śląski strój Andrzej Złoty, przewodniczący ZG.
13 września widownię w MCK zapełniła młodzież głównie szkół średnich oraz nauczyciele. To do nich kierowane były prelekcje: dr. Piotra Greinera ?Narodziny industrialnego Śląska na przykładzie Rudy Śl." z wykorzystaniem archiwalnych map, publicysty radiowego Henryka Grzonki na temat Polskiego Radia w Katowicach i postaci Stanisława Ligonia, prof. Ryszarda Kaczmarka ?Postawy Górnoślązaków podczas II wojny światowej", prof. Zygmunta Woźniczki o ?Wysiedlaniu ludności górnośląskiej do ZSRR wiosną 1945r.".
-  Gdyby takie informacje podawano w szkołach, lekcje historii byłyby dużo ciekawsze - powiedział nam Michał Lipowski, uczeń klasy III d ZSO nr1 w Rudzie. - Dom mojej babci był domem, w którym mówiło się gwarą. Ja sam też jestem dumny z tego, skąd pochodzę, szczególnie gdy wyjeżdżam w inne regiony, na Mazury czy nad morze.

Więcej…
 
Goniec Górnośląski nr 36 2007 PDF Drukuj Email

Stolica dobrego humoru

Ruda Śląska ? Dokąd tym razem zawitały Śląskie Gody?

Bawić, uczyć, a przede wszystkim integrować - to główne zamierzenia przyświecające wszystkim edycjom Śląskich Godów. W tym roku organizatorzy tej imprezy - Związek Górnośląski - postanowili ideę tę promować w siedmiu miejscowościach Śląska, a także poza nim. Po Chorzowie, Suszcu, Murckach i Pszczynie przyszła kolej na Rudę Śląską. Swoją obecnością imprezę zaszczycili przedstawi­ciele władz ZG, samorządowcy z Rudy Śląskiej - na czele z prezydentem Andrzejem Stanią i przewodniczącym RM Jarosławm Kanią, a także posłanka na Sejm RP Danuta Pietraszewska.

Więcej…
 
Goniec Górnośląski nr 35 2007 PDF Drukuj Email

Remont na jubileusz

Katowice ? Jak wyglądać będzie odnowiona perełka

Okazała rezydencja przy ul. Stalmacha 17 zasłonięta została siatkami zabezpieczającymi. To znak, że właśnie rozpoczął się remont zabytko­wej elewacji budynku. Właściciel nieruchomości - Związek Górnośląski chce odtworzyć pierwotny wygląd obiektu. Pierwszy etap prac zakoń­czyć ma się w listopadzie tego roku. Później przyjdzie pora na zagospo­darowanie terenu wokół. Wszystko wskazuje na to, że architektonicz­na perełka Katowic, która w tym roku obchodzi stulecie, wróci do swej świetności.

Historia tego budynku rozpo­czyna się w 1907 roku i wiąże z bo­daj najsłynniejszym budowniczym Katowic - Antonem Zimmermanem. Początkowo okazała nieruchomość miała pełnić funkcję pałacu bisku­piego, bo pobliski kościół pw. Piotra i Pawła sprawował rolę prokatedry. W międzyczasie zaczęła się jednak budowa katedry i pomysłu zanie­chano. W budynku zamieszkała za to rodzina Zimmermanów.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 3

Najnowsze artykuły
Obrazek z galerii
Najczęściej czytane
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj19
Wczoraj14
W tygodniu19
W miesiącu578
Wszystkie591354
© Związek Górnośląski