AktualnościO nasKoła i BractwaImprezyI Światowy Zjazd ŚlązakówPublikacjeVideoGalerieLinki
Strona główna
August Kiss ? Europejski rzeźbiarz z Tychów PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 marca 2010 17:32

Autor: P.K. Sczepanek       
Co dał nam A. KISS?
Pod takim tytułem ukazało się ogłoszenie w Dzienniku Zachodnim - Tyskim, że w Zespole Pałacyków Parku Browarskiego w Tychach, przy ul. Katowickiej,  dnia 15. lipca 2004 odbędzie się kolejne spotkanie Pan-Europa ? Unia ?Silesia? (z siedzibą w Raciborzu).

Ciąg dalszy tekstu można przeczytać w pliku pdf lub word

 
Arcybiskup z Opola jest natchniony przez Boga ... PDF Drukuj Email
piątek, 29 stycznia 2010 16:20
K. Kutz: Jak to się mówi, po 32 latach w stan spoczynku odszedł arcybiskup Alfons Nossol, ordynariusz diecezji opolskiej, którą objął 4 sierpnia 1977. Jeden z najważniejszych biskupów ostatniego 20-lecia ...
 
Polska jest konglomeratem regionów z różną historią PDF Drukuj Email
piątek, 29 stycznia 2010 16:19
Rozmowa z profesorem Danem Gawreckim z Opawy, obecnie pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego ...
 
Apel - Konferencja - lipiec 2009 PDF Drukuj Email
piątek, 17 lipca 2009 08:33

Szanowni Państwo,
Minął już rok od pamiętnej konferencji ?Śląsko godka - jeszcze gwara, czy jednak już język??, która odbyła się 30 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Przedstawiciele środowisk, którym bliska jest idea podniesienia mowy śląskiej do statusu języka regionalnego, solennie wówczas obiecywali parlamentarzystom, samorządowcom, reprezentantom administracji publicznej i ? przede wszystkim ? sobie samym, że połączą siły i zintensyfikują działania dla realizacji wspólnego celu. I tak też się stało: odrębne wcześniej prace różnych środowisk pobiegły wspólnym torem.

Więcej…
 
WIELKA SOBOTA I WIELKANOC W KOŚCIELE EWANGELICKO-LUTERAŃSKIM PDF Drukuj Email
Wielka Sobota w Kościele Ewangelicko-Luterańskim (A.W.) jest dniem ciszy i rozpamiętywania tego co stało się w Wielki Piątek. Jeśli to nie jest podyktowane naglą potrzebą (Domy Opieki, szpitale, wezwania do chorych i umierających) nie sprawuje się Sakramentu Ołtarza (uroczyście był sprawowany w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek).

POŚWIĘCENIE POKARMÓW:

Reformacja odrzuciła wszelkie tzw. ?tradycje ludowe? związane z zabobonami jako niegodne chrześcijan (np. palenie Judasza w Skoczowie, wkładanie w ziemię krzyża z opalonego drzewa przy ogniu wielkosobotnim drzewa, i wiele wiele innych obrzędów). Nie tylko Marcin Luter i jego pomocnicy, ale tzw. ?Porządki Kościelne? (np. Wacława Adama księcia cieszyńskiego, Porządek Pszczyński, Statuty Mazurskie i t.p.) ostro zwalczały wszelkie przejawy pogaństwa wyrażane w różnorakich tzw. ?obrzędach ludowych?.

Więcej…
 
Wołosi w Karpatach - Józef Michałek PDF Drukuj Email
Józef Michałek

 

Górale dziedzicami pasterskich tradycji Wołochów

 Górale stanowią dziś jedną z najciekawszych polskich grup etnograficznych. Bogactwo ich kultury, żywy folklor, niepowtarzalny klimat wydarzeń folklorystycznych odbywających się w wielu miastach i wsiach polskich Karpat stanowi oryginalną atrakcję turystyczną, budzi zainteresowanie i fascynację ludem, który od wieków jest gospodarzem gór. 

Osadnictwo w Karpatach zasadniczo przebiegało trzema nurtami. Dolinami rzek ku górom, posuwało się osadnictwo inspirowane przez właścicieli okolicznych dóbr, którzy tym samym powiększali swoje posiadłości. Z nich najczęściej rekrutowali się tzw. ?ludzie luźni?, uciekinierzy z pańskich majątków, pospolici przestępcy i poszukiwacze skarbów zakładający w odległych, niezagospodarowanych zakątkach swoje osiedla. Trzeci nurt, jak się okazało najważniejszy, tworzyły migracje wołoskich pasterzy przynoszących na nowe tereny dawno ukształtowaną kulturę pasterską i organizację  społeczną charakterystyczną dla życia w górach. Nurt ten okazał się decydującym w kształtowaniu  kultury karpackiej, a dziś jest rozpoznawalny w całym bogactwie zwyczajów, tradycji i obrzędów polskich Górali.  

Więcej…
 
Nasza organizacja, Związek Górnośląski PDF Drukuj Email
Góra św. Anny, 22 września 2007 roku

 

Andrzej Złoty, Prezes Związku Górnośląskiego

 

Nasza organizacja, Związek Górnośląski, jest stowarzyszeniem górnośląskim, a nie Górnoślązaków. Może do niej należeć każdy, kto akceptuje deklarację programową i statut. Podmiotem naszego działania jest region Górnego Śląska, tu i teraz oraz jego przyszłość..

Mija siedem wieków bytu administracyjnego górnośląskiej ziemi. Zmieniali się jej władcy, przekształceniom ulegały granice wewnętrzne i zewnętrzne oraz podległości państwowe. Doświadczenia Górnego Śląska są inne niż centralnych i wschodnich regionów Polski. Są to ziemie Piastów, które zostały w znacznej części lennem czeskim w średniowieczu (od I połowy XIV wieku), podlegały Habsburgom austriackim w okresie nowożytnym (od I połowy XVII wieku), a po przegranej przez Austrię wojnie, od połowy XVIII wieku, w przeważającej części przeszły pod panowanie pruskie. Tutaj znacznie wcześniej i intensywniej oddziaływały ?nowości? płynące z południowo - zachodniej Europy na obszary Rzeczpospolitej i dalej w kierunku północno ? wschodnim. Należy zauważyć, że tradycje tej ziemi są silnie umocowane w mentalności mieszczańskiej, jakże odmiennej od tradycji sarmackich. Znalazło to odzwierciedlenie w szczególnej zdolności do samoorganizowania się społeczności lokalnych w liczne związki i stowarzyszenia. Organizacji społecznych, zawodowych, sportowych, religijnych jest na Górnym Śląsku znacznie więcej niż w pozostałych regionach Polski. Stąd też tendencje do samorządzenia się są tutaj silniejsze.

Więcej…
 
Kapliczka "Maryjka" na Branicy w lasach dawnej puszczy pszczyńskiej PDF Drukuj Email

Maria Szendera

Kapliczka "Maryjka" na Branicy w lasach dawnej puszczy pszczyńskiejDwustulecie figury Matki Boskiej

z Dzieciątkiem na Branicy

 

 

W lasach okalających wieś Suszec, a są to Lasy Pszczyńsko - Kobiórskie ? świetna pozostałość po pradawnej Puszczy Pszczyńskiej, stoi na kamiennym cokole figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwana przez okolicznych mieszkańców ?Branicką Panienką Maryją albo Maryjką?. W roku 2007 minie już dwieście lat, jak patrzy na swój lud z wysokości piaskowcowego postumentu. W Suszcu jak i w Zgoniu, Kobiórze, Radostowicach czy Kobielicach wszyscy wiedzą, skąd i od kiedy Ona się tam w środku lasu znalazła.

Historia jej powstania przez dwa stulecia była przekazywana w formie ustnego podania ? lokalnej opowieści, którą dziadkowie przekazywali wnukom. A jej prawdziwość zdaje się potwierdzać sama Branicka Panienka Maryjka.
Więcej…
 
Sprawiedliwe państwo, zjawiska korupcji w Polsce w latach transformacji PDF Drukuj Email
Pliki do pobrania:
  • wyklad_sekula.pdf (rozmiar: 186.29 kb)
    SPRAWIEDLIWE PAŃSTWO, ZJAWISKA KORUPCJI W POLSCE W LATACH TRANSFORMACJI, wykład Mirosława Sekuły
 


Najnowsze artykuły
Obrazek z galerii
Najczęściej czytane
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj9
Wczoraj11
W tygodniu143
W miesiącu554
Wszystkie591330
© Związek Górnośląski